Nowe numery PKD od 2025 r.
Od 2025 roku obowiązują nowe kody PKD. Po co i dlaczego, zapytacie? Odpowiedź jest prosta: dotychczasowe oznaczenie nie pasowało już do aktualnych czasów i warunków. Stąd też aktualizacja klasyfikacji PKD w 2025 roku, w ramach której wydzielonych zostało 126 podklas na poziomie krajowym, a różnica pomiędzy łączną liczbą podklas poprzedniej wersji PKD z 2025 wynosi 72. Na czym polegają te zmiany? Co to oznacza dla przedsiębiorców? Odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszym wpisie.
Czego dotyczą zmiany w PKD?
Zmian w porównaniu do PKD z 2007 roku jest sporo. Tak jak wspomnieliśmy, łączna liczbą podklas PKD 2007 i PKD 2025 wynosi 72. Nie będziemy ich omawiać, skupimy się na kluczowych i tu z pomocą przychodzi GUS, który do tych najważniejszych i podstawowych zalicza podział sekcji J Informacja i komunikacja na dwie odrębne sekcje: J Działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją treści i K Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji.
Zmieniono dział 14. Produkcja odzieży, wyeliminowano rozróżnienie na poziomie grupy i klasy między formami handlu detalicznego tj. w sklepie oraz internetowym handlem detalicznym i handlem na straganach i targowiskach. To oznacza, że dotychczasowe grupy: Sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach oraz: Sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami zostały zlikwidowane, a działalność została ujęta w odpowiednich klasach wg rodzajów sprzedawanych towarów. Zmiany pojawiły się też w podklasach działalności pośrednictwa. To łącznie 20 nowych podklas w poszczególnych działach PKD. Zmodyfikowano też strukturę działu 90. Działalność twórcza i działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych oraz bazę z działu 91. Działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność związana z kulturą, poprzez utworzenie nowych grup.
A co to oznacza dla przedsiębiorców?
Nowe kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to dla podmiotów zarejestrowanych w CEIDG, KRS lub posiadających REGON, automatycznej zmiany. Konieczne będzie zaktualizowanie rodzaju działalności przez przedsiębiorców. Nowe PKD 2025 ma swoją podstawę w nowej klasyfikacji Unii Europejskiej – Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE. Nad zmianami (po konsultacji z krajami członkowskim) pracowano już od 2018 roku ale finalnie udało się je opracować dopiero w 2025 r. Z uwagi na to, wprowadzono planowane zmiany kodów PKD co 5-10 lat. Dla przedsiębiorców oznacza to dodatkowe obowiązki, które będą cyklicznie, natomiast przepisy nie powinny wywołać wobec przedsiębiorców znaczących zmian administracyjnych czy podatkowych. W praktyce to zmiana bardziej urzędowa i odnosząca się do w dużej mierze do zastosowania w statystyce, ewidencji, rachunkowości, czy systemach informacyjnych administracji publicznej.
Podmioty zarejestrowane w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON mają prawie 2 lata na dokonanie zmian w PKD. Obowiązuje bowiem 2 letni okres przejściowy, w którym (mimo nowej klasyfikacji) stosuje się jeszcze PKD 2007.
Jeżeli przedsiębiorcy w ciągu najbliższych dwóch lat nie zdecydują się na przeklasyfikowanie na nowe PKD, zrobi to za nich urząd, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej jeśli to przedsiębiorca podejmie określone decyzje w kontekście swojej firmy, a nie urząd. Także zamiast czekać do 1 stycznia 2027 roku polecamy pochylić sie nad tą kwestią wcześniej. Co więcej, chętnie w tym pomożemy! Skorzystaj z usług naszego biura rachunkowego, doradzimy najlepsze rozwiązania i zapewnimy praktyczną pomoc.
A co z nowymi firmami?
Okres przejściowy nie będzie obowiązywał podmiotów gospodarczych, które w 2025 r. rozpoczynają działalność. Składając wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub rejestrze REGON będą po prostu zobowiązane do zgłoszenia działalności zgodnie z nowym PKD 2025. To proste, podmioty podlegające wpisowi do rejestru REGON zgłaszają zmiany na formularzach:
- RG-OP Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub ich jednostki lokalnej.
- RG-OF Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub jej jednostki lokalnej niepodlegających wpisowi do CEIDG Podmioty podlegające wpisowi do KRS, CEIDG zgłaszają zmiany do tych rejestrów. Tutaj znajdziecie dodatkowe informacje: LINK.
Jeśli macie dodatkowe pytania, wątpliwości związane z nową klasyfikacją PKD lub szukacie bardziej szczegółowych informacji o zmianach – skontaktujcie się z Audyt Legis. Nasz zespół posiada odpowiednie doświadczenie i rozeznanie w nowych przepisach, aby dostarczyć takiego wsparcia, jakiego rzeczywiście potrzebujecie.