Wszystko co musisz wiedzieć o nowych stawkach podatku VAT obowiązujące od lipca.
Od lipca 2020 roku obowiązuje nowa matryca stawek VAT. Wśród towarów, których podatek VAT wzrośnie, znajdują się m.in. owoce morza czy produkty dziecięce, a także pieczywo i wyroby cukiernicze. Dobra wiadomość jest taka, że spora część produktów od teraz opodatkowywana będzie jednolicie – będzie traktowana jako należąca do jednej kategorii. Jednak czy nowa matryca VAT jest przedsiębiorcom na rękę i ułatwia im zadanie? Więcej szczegółów związanych ze zmianami obowiązującymi od 1 lipca znajdziecie w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!
COVID opóźnił ustawę.
Od 1 kwietnia 2020 miała obowiązywać nowa matryca stawek VAT – informowało wówczas ministerstwo. Ta istotna zmiana, z którą koniecznie zapoznać się muszą przedsiębiorcy, weszła jednak w życie dopiero od 1 lipca 2020 roku. Powód to pandemia koronawirusa, która zmusiła Ministerstwo Finansów do przełożenia terminu ustaw.
– Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego (…) zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT – przytaczamy wypowiedź ministra finansów Tadeusza Kościńskiego (gov.pl).
Ww. zmiany spowodowały wśród przedsiębiorców niemałe zamieszanie. Nowa matryca zmusza bowiem do zmiany podejścia dot. opodatkowywania wielu towarów. Jak jednak przekonują specjaliści – zmiana ta ma raczej ułatwić, a nie utrudnić zadanie przedsiębiorcom, co dobrze pokazują poniższe przykłady.
Nowa matryca VAT 2020
Dotychczas sporym problemem było przyporządkowanie odpowiedniej stawki VAT produktom takim jak np. chipsy czy książki w formie elektronicznej lub papierowej. W praktyce zarówno jeden rodzaj produktu, jak i drugi jest przecież tym samym. W teorii nie jest to już jednak takie oczywiste, bowiem różnice choćby w wymienionych produktach oznaczały dotychczas inny rodzaj naliczonego przez urząd skarbowy VAT-u.
Przykład to wspomniane chrupki, które dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od ich głównego składnika. I tak, chipsy kukurydziane kosztowały więcej, aniżeli chipsy ziemniaczane. W pierwszym przypadku VAT wynosił 23%, a w drugim – 8%. Dlaczego? Było to zgodne z tabelkami PKWiU, na których dotychczas opierali się przedsiębiorcy przyporządkowując sprzedawanym przez siebie towarom stawki VAT.
Nowa zmiana oznacza wiele korzyści dla przedsiębiorców, ponieważ jest prostsza. Od teraz stawki VAT zależeć będą nie od tabeli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (z 2008 roku), ale od regulacji obowiązujących w UE i tych uwzględnionych w systemie CN (Nomenklatura scalona 2020). Klasyfikacja PKWiU przez wielu ekspertów, a także podatników była krytykowana, bowiem dla wielu podział na klasy, sekcje, działy i inne niezliczone kategorie nie był przejrzysty i powodował problemy.
Podatek VAT dla lodu i skorupiaków. Co będzie droższe?
-
Zgodnie z ww. przykładowo owoce morza (tj. homary, ostrygi czy skorupiaki) od teraz będą opodatkowane 23% VAT-em).
-
Podobnie rzecz ma się z lodem – od teraz potraktowany zostanie 23% VAT-em.
-
Wzrośnie także cena kawioru, który będzie, jak owoce morza, opodatkowywany VAT-em 23%. Przyczyna to ta sama grupa towarów, do której należy kawior w CN z 2020 r.
-
Dotychczasową stawką VAT dla drewna opałowego było 8%. Od lipca jednak znacząco wzrośnie cena wspomnianego produktu, który u sprzedawców będzie droższy o 15%, bowiem VAT wzrośnie do 23%. Ujednolicenie stawek VAT dla produktów z jednej kategorii w tym przypadku oznacza więc zmianę na niekorzyść dla konsumentów.
Podatek VAT dla lodu i skorupiaków. Co będzie droższe?
-
Niższy VAT obowiązywał będzie natomiast, gdy chodzi o owoce cytrusowe – od teraz dla tej grupy to 5%.
-
Owoce tropikalne, tak jak cytrusowe, także trafią do ww. kategorii, co oznacza obniżkę podatku VAT do 5% (z 8%).
-
Również niektóre artykuły higieniczne spotkają się z obniżką VAT – z 8 do 5%.
-
Wszelkiego rodzaju musztardy, które dotychczas, w zależności od ich formy (np. sos musztardowy, zwykła musztarda itd.) traktowane były innym VAT-em, od teraz traktowane będą jednolicie – stawką 8%, bo słusznie należą do jednej grupy towarów.
-
Zawarte w tytule produkty dziecięce, w tym m.in. smoczki czy niektóre rodzaje żywności, od teraz będą opodatkowane 5% VAT-em.
-
Zupy i buliony także trafią do jednej grupy, która opodatkowana zostanie 5% VAT-em.
-
Dotychczas właściciele cukierni musieli obliczać różne stawki VAT dla różnych rodzajów wypieków przez siebie sprzedawanych. Ujednolicony VAT dla produktów z kategorii wyrobów ciastkarskich spowodował, że od teraz dla wszystkich tego typu wypieków VAT to 5%. Również dla właścicieli piekarni sytuacja stała się przejrzysta, bowiem pieczywo będzie traktowane w ten sam sposób (czyli będzie należało do tej samej kategorii, co wyroby cukiernicze), czyli będzie opodatkowane 5% VAT-em (o ile nie zawiera m.in. kakao w składzie).
-
Ciekawym przykładem są także książki. Te dzielą się na formę papierową, a także na formę elektroniczną (np. do czytania na Kindle czy na smartfonie w rozszerzeniu .mobi). Do niedawna przedsiębiorcy zmuszeni byli odróżniać te dwa rodzaje produktu, choć ich zawartość jest taka sama. Nowa matryca pozwala im jednak traktować oba te produkty tak samo, a więc 5% VAT-em.
Łatwiej czy trudniej? Zdaniem ekspertów przedsiębiorcom nowa zmiana powinna pomóc
Zmiany te spowodują, że właściciele oferujący produkty z podobnych kategorii, które jeszcze niedawno musieli traktować je różnie, dzisiaj będą mogli potraktować tak samo, co z pewnością jest sporym ułatwieniem. Ponadto, jak pokazywało życie, niejednokrotnie zdarzało się, że przedsiębiorcy, np. prowadzący cukiernię, liczyli towar z błędną stawką, co było obarczone ryzykiem spotkania się z oczywistymi konsekwencjami. Tego typu zmiana powinna pomóc pozbyć się w przyszłości błędów, które mogli popełnić wspomniani właściciele firm. Dodatkowo w ich przypadku błędy te były niejednokrotnie ciężkie do uchwycenia, co również powodowało straty ze strony państwa.
Łatwiej czy trudniej? Zdaniem ekspertów przedsiębiorcom nowa zmiana powinna pomóc
-
Niektóre rodzaje wyrobów medycznych, a także środków stosowanych do odkażania pozostaną bez zmian, gdy chodzi o stawkę VAT. W tym przypadku będzie to 8%.
-
Również nawozy czy środki do oprysków, które stosowane są dla celów rolniczych, pozostaną opodatkowane, jak dotychczas, 8% VAT-em.
Łatwiej czy trudniej? Zdaniem ekspertów przedsiębiorcom nowa zmiana powinna pomóc
Zmiany obowiązujące od lipca mogą przedsiębiorcom sprawiać trudność, o czym dobrze wie Ministerstwo Finansów. To właśnie z tego powodu podatnik może poprosić o wydanie tzw. Wiążącej Informacji Stawkowej. Co to jest? Jest to zabezpieczenie przedsiębiorcy-podatnika przed ewentualnymi konsekwencjami, gdyby ten źle zastosował stawkę VAT dla danego produktu oferowanego przez swoją firmę. Wniosek o WIS sprawi, że podczas ewentualnej kontroli podatkowej, zleconej przez urząd skarbowy, w razie ewentualnych błędów wykazanych przez urzędników podatnik nie będzie za ów błąd odpowiadał.
Wystarczy w tym celu złożyć wniosek o WIS. Dokument ten może uchronić przedsiębiorcę przed nieprzyjemnościami, gdyż jest na nim zawarta informacja, że urząd skarbowy na dany produkt przydzielił konkretny VAT, a zgodnie z tą decyzją podatnik dalej sprzedawał produkt podpierając się tym, co znajdowało się na dokumencie WIS. Dlatego tak ważne jest, aby zawarte we wniosku poprzedzającym wydanie WIS informacje, tj. dokładna nazwa towaru i usługi, a także choćby załączniki pomagające ustalić jaki dokładnie produkt sprzedaje podatnik i do jakiej należy on kategorii, były poprawne. Tylko w ten sposób można uchronić się przed konsekwencjami, gdyby doszło do ewentualnej pomyłki, która mogłaby wyjść w trakcie kontroli podatkowej w firmie.
PODSUMOWANIE
Podatki są iście dynamicznym czynnikiem, który ma istotny wpływ na codzienne życie każdego przedsiębiorcy. Jest to obszar, który należy cały czas mieć pod sprawnym okiem, dlatego właśnie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, często decydują się na wsparcie profesjonalnego biura księgowego. W naszym biurze rachunkowym w Warszawie chętnie pomożemy sporządzić wszystkie niezbędne dokumenty, aby pomóc Państwu uzyskać właściwą Wiążącą Informację Stawkową dla oferowanego przez Państwa produktu lub usługi. Zajmujemy się także pełną księgowością firm, oferując również inne usługi online. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!
Do usłyszenia 🙂
Zespół Audyt Legis